advertise laitec sharif univercity
دانلود برنامه آزمون تستی در مالتی مدیا بیلدر MMb

دانلود برنامه آزمون تستی در مالتی مدیا بیلدر MMb

10000 تومان
دانلود آپلود سنتر پیشرفته با PHP و Ajax

دانلود آپلود سنتر پیشرفته با PHP و Ajax

10000 تومان
سورس پروژه پایانی آزمون گیری با زبان سی شارپ و SQL

سورس پروژه پایانی آزمون گیری با زبان سی شارپ و SQL

18000 تومان
دانلود پروژه آموزش چندرسانه ای با دایرکتور Director

دانلود پروژه آموزش چندرسانه ای با دایرکتور Director

10000 تومان
دانلود PDF مجموعه 300 نکته جالب برنامه نویسی در سی شارپ #C

دانلود PDF مجموعه 300 نکته جالب برنامه نویسی در سی شارپ #C

10000 تومان

اثبات قضیه گزاره ای در هوش مصنوعی AI

منظور از اثبات قضیه، اجرای مستقیم قوانین استنتاج بر روی دستورات موجود در پایگاه دانش منطق گزاره ای هوش مصنوعی برای اثبات جمله مطلوب، بدون استفاده از مدل است.
اثبات قضیه گزاره ای در هوش مصنوعی AI

اثبات قضیه گزاره ای در هوش مصنوعی AI

میدانید که چگونه میتوان "ایجاب" را از طریق بازرسی مدل تعیین کرد : شمارش مدل ها و نشان دادن جملاتی که باید در تمام مدلها وجود داشته باشند. در این پست نشان میدهیم که ایجاب چگونه میتواند از طریق اثبات قضیه انجام شود. منظور از اثبات قضیه، اجرای مستقیم قوانین استنتاج بر روی دستورات موجود در پایگاه دانش منطق گزاره ای هوش مصنوعی برای اثبات جمله مطلوب، بدون استفاده از مدل است. اگر تعداد مدلها زیاد ولی طول اثبات کوتاه باشد آنگاه اثبات قضیه میتواند کارآمدتر از بازرسی مدل باشد.

قبل از پرداختن به جزئیات الگوریتم "اثبات قضیه" نیاز به مفاهیمی درباره ی ایجاب داریم.

► مفهوم اول هم ارزی منطقی است : دو جمله α و β در صورتی از نظر منطقی هم ارز هستند که در مجموعه ای یکسان از مدلها درست باشند. هم ارزی منطقی α و β را به صورت β  Ξ α   مینویسیم. نقش این هم ارزی ها در منطق مثل نقش همانی های حسابی در ریاضیات است. تعریف دیگر هم ارزی به این صورت است: دو جمله α و β در صورتی هم ارز هستند که هر یک از آنها بر دیگری دلالت کند.

 مفهوم دیگر مرتبط با استلزام، اعتبار است. جمله در صورتی معتبر است که در تمام مدلها درست باشد. برای مثال جمله  p v ¬p معتبر است. جملات معتبر را جملات همیشه درست یا راستگو نیز مینامند. ، آنها الزاما درست هستند. چون جمله True در تمام مدلها درست است، هر جمله ی معتبر، هم ارز منطقی True است.

اهمیت جملات معتبر چیست؟ با توجه به تعریف ایجاب، میتوانیم به قضیه قیاس (یا قضیه استنباط) برسیم که برای یونان قدیم شناخته شده بود:

"برای هر جمله α و β داریم، α بر β دلالت میکند، اگر و فقط اگر جمله  α → β معتبر باشد."

بنابراین برای هر تصمیم گیری راجع به دلالت α بر β بررسی میکنیم که آیا (α → β) در هر مدلی درست است یا خیر. این همان کاری است که الگوریتم استنتاج انجام میدهد. یا اثبات میکنیم که (α → β) هم ارز True است. برعکس قضیه قیاس میگوید که هر جمله ایجابی معتبر، یک استنتاج قانونی و درست را توصیف میکند.

 آخرین مفهوم مورد نیاز ، قابلیت ارضا شدن است. جمله در صورتی ارضا شدنی است که در بعضی مدلها درست باشد یا توسط بعضی از مدلها ارضا شود. "قابلیت ارضا شدن" میتواند با شمارش مدلهای ممکن بازرسی شود، تا مدلی پیدا شود که این جمله را ارضا کند. مسئله تعیین قابلیت ارضا شدن جملات در منطق گزاره ها، (یعنی مسئله SAT) اولین مسئله ای است که اثبات شد، NP کامل است.

البته خاصیت های اعتبار و قابلیت ارضا شدن، مرتبط هستند : α معتبر است اگر و فقط اگر ¬α ارضا شدنی نباشد. برعکس α ارضاپذیر است اگر و فقط اگر ¬α معتبر نباشد. همچنین نتیجه مفید زیر را نیز داریم:

" α بر β دلالت میکند، اگر (αʌ¬β) ارضا شدنی نباشد."

اثبات β از α با بازرسی قابلیت ارضا شدن (αʌ¬β) دقیقا متناظر با تکنیک استاندارد اثبات ریاضی تکنیکی به نام کاهش به پوچ است. این اثبات، اثبات از طریق تکذیب یا برهان خلف نام دارد.

فرض میشود β نادرست است و نشان میدهیم که با اصول موضوعی شناخته شده α تناقض دارد. این تناقض مثل این است که بگوییم (αʌ¬β) ارضاپذیری نیست.

 

 1
نظرات
  • user avatar hasti:
    ۱۸:۱۱:۱۳ __ ۱۳۹۳/۱۲/۲۰

    درود به شما .. بسیار وب خوبی داری موفق باشید

نظر خود را ارسال کنیدنام:
ایمیل:
دیدگاه:
captcha
کد امنیتی :


advertise
ثابت کردن قضیه گزاره ای در AIایجاب از طریق اثبات قضیهآموزش روشهای اثبات قضیه گزاره ایمفاهیم اولیه اثبات قضیه گزاره ایاثبات قضیه گزاره ای کاهش به پوچپایگاه دانش منطق گزاره ای برای اثباتاثبات قضیه گزاره ای از طریق تکذیب یا برهان خلفاثبات قضیه در propositional logicمفاهیم اثبات قضیه در هوش مصنوعیتبلیغات ارزان سایت آموزش برنامه نویسیتبلیغات مخصوص طراحان وب سایتتبلیغات در سایت برنامه نویسیتبلیغات اینترنتی برای برنامه نویساندر آغوش مینیمالیسممنوی همبرگر با سه خط افقی که روی یکدیگر قرار گرفته اند نشانه چیست؟ سوئیچ به یک ستون واحدتبدیل متن ساده به وبلاگ و سایت های پویا با React.jsکتابخانه sass برای استفاده آسان تر از آنکتابخانه سطح بالا برای اتوماتیک سازی اعمال مرورگر لیست برچسب ها
تمامی حقوق این سایت اعم از محتوی ، تصاویر ، قالب و ... متعلق به گروه مهندسی وب سایت سورس کد می باشد.
SourceCodes.ir ، افقی روشن برای برنامه نویسان ، از مبتدی تا حرفه ای

پیشنهادات ویژه سورس کد

پکیج ویژه پروژه پایانی رشته کامپیوتر دانلود مجموعه 70 پروژه کاربردی سی شارپ وب سایت فروشگاه با php