advertise laitec sharif univercity
سیستم اتوماسیون دهیاری ، پروژه مهندسی نرم افزار

سیستم اتوماسیون دهیاری ، پروژه مهندسی نرم افزار

10000 تومان
دانلود سورس پروژه پایانی وب سایت بنگاه املاک با php

دانلود سورس پروژه پایانی وب سایت بنگاه املاک با php

68000 تومان
دانلود سورس پروژه سی شارپ شبیه سازی صف بانک تحت شبکه

دانلود سورس پروژه سی شارپ شبیه سازی صف بانک تحت شبکه

10000 تومان
سورس پروژه پایانی آزمون گیری با زبان سی شارپ و SQL

سورس پروژه پایانی آزمون گیری با زبان سی شارپ و SQL

18000 تومان
سورس پروژه پایانی وب سایت و نرم افزار کلینیک در ASP.net

سورس پروژه پایانی وب سایت و نرم افزار کلینیک در ASP.net

48000 تومان

معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار

طراحی ماژولار، پیچیدگی را کم و اعمال تغییرات را آسان میکند و نتیجه نهایی را میتوان بصورت همزمان توسط چند سیستم توسعه داد. معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار عبارتنداز: استقلال عملکردی،همبستگی و جفت شدن و...
معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار

معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار

طراحی ماژولار، پیچیدگی را کم و اعمال تغییرات را آسان میکند و نتیجه نهایی را میتوان بصورت همزمان توسط چند سیستم توسعه داد.

 معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار عبارتنداز:      

استقلال عملکردی

مفهوم استقلال عملکردی در طراحی ماژولار نرم افزار،  نتیجه طبیعی واحدبندی و مفاهیم تجرید و پنهان سازی اطلاعات است.هدف این است که هر ماژول تنها یک زیر عملیات خاص را انجام دهد و یک واسط ساده ای داشته باشد تا دیگران آن واحد را تنها از طریق یک واسط ساده بتوانند ببینند.

استقلال از آنجایی اهمیت پیدا میکند که اگر ماژولها دارای استقلال عملکردی باشند، توسعه و نگهداری آنها آسانتر خواهد بود. استفاده مجدد از ماژولها نیز امکانپذیر خواهد شد. پس استقلال عملکردی کلید طراحی خوب و طراحی خوب کلید کیفیت نرم افزار است. استقلال توسط دو معیار کیفی همبستگی و جفت شدن اندازه گیری میشود.

 

♦ همبستگی

همبستگی،بعنوان یک معیار طراحی ماژولار نرم افزار، یکپارچگی عملکردی نسبی یک ماژول را نشان میدهد. یک ماژول همبسته تنها یک عمل واحدی را انجام میدهد و نیاز بسیار کمی به محاوره با روالهایی که در سایر ماژولهای سیستم انجام میشوند، خواهد داشت. در طراحی نرم افزار، هدف بیشتر کردن همبستگی است.

به ماژولی که کارهای متفاوتی را انجام میدهد و این کارها به هم وابستگی و ربط ندارند، همبسته اتفاقی گفته میشود. به ماژولی که کارهای وابسته به هم را انجام میدهد، همبسته منطقی میگویند. اگر در ماژولی کارهایی باشند که به هم مرتبط هستند و همه باید در یک محدوده زمانی خاص اجرا شوند، این ماژول همبستگی زمانی را نشان میدهد.اگر تمامی عناصر پردازشی بر روی یک قسمت از یک ساختار داده تمرکز داشته باشند، در این صورت همبستگی ارتباطی در آن ماژول خواهد بود.

 

♦ جفت شدن

جفت شدن،بعنوان یک معیار طراحی ماژولار نرم افزار، بیانگر میزان نسبی وابستگی بین ماژولها است. جفت شدن به پیچیدگی واسط بین ماژولها و داده ای که بین واسطها پاس داده میشود، بستگی دارد. هدف ما کم کردن جفت شدن تا حد ممکن است.ارتباطات ساده در بین ماژولها باعث میشود فهم نرم افزار ساده تر شود و خطای رخ داده در یک موقعیت در کل سیستم منتشر نشود. انواع جفت شدن ها عبارتنداز: جفت شدن داده ای، جفت شدن کنترلی، جفت شدن خارجی، جفت شدن عمومی، جفت شدن محتوا، جفت شدن کامپایلر و جفت شدن سیستم عامل.

 

روشهای ابتکاری برای طراحی ماژولار نرم افزار موثر:

  1. در اولین تکرار برای ارزیابی ساختار برنامه، جفت شدن را کاهش و همبستگی را افزایش دهید.
  2. سعی شود ساختارهایی که پهنای خروجی زیادی دارند کم گردند و هر چه عمق ساختار افزایش می یابد پهنای ورودی بیشتر شود.
  3. سعی شود محدوده تاثیر یک ماژول در محدوده کنترلی آن ماژول قرار داشته باشد.
  4. واسطهای ماژولها به نحوی ارزیابی گردند تا پیچیدگی و افزونگی آنها کم و سازگاری آنها بیشتر شود.
  5. ماژولها باید به نحوی تعریف شوند که عملیات آنها قابل پیش بینی باشند.
  6. سعی شود ورودی های هر ماژول کنترل شده باشند و از ارتباطات معیوب اجتناب شود. این عامل جفت شدن محتوا را از بین میبرد.

 

 0
نظرات

نظر خود را ارسال کنیدنام:
ایمیل:
دیدگاه:
captcha
کد امنیتی :


advertise
معیارهای طراحی ماژولار نرم افزار چه هستند؟طراحی ماژولار نرم افزار چیست؟مفهوم استقلال عملکردی در طراحی ماژولار نرم افزارچگونه یک نرم افزار را ماژولار طراحی کنیم؟جفت شدن،بعنوان یک معیار طراحی ماژولار نرم افزارروشهای ابتکاری برای طراحی ماژولار نرم افزار موثرهمبستگی بعنوان یک معیار طراحی ماژولار نرم افزارتبلیغات ارزان سایت آموزش برنامه نویسیتبلیغات مخصوص طراحان وب سایتتبلیغات در سایت برنامه نویسیتبلیغات اینترنتی برای برنامه نویساندر آغوش مینیمالیسممنوی همبرگر با سه خط افقی که روی یکدیگر قرار گرفته اند نشانه چیست؟ سوئیچ به یک ستون واحدتبدیل متن ساده به وبلاگ و سایت های پویا با React.jsکتابخانه sass برای استفاده آسان تر از آنکتابخانه سطح بالا برای اتوماتیک سازی اعمال مرورگر لیست برچسب ها
تمامی حقوق این سایت اعم از محتوی ، تصاویر ، قالب و ... متعلق به گروه مهندسی وب سایت سورس کد می باشد.
SourceCodes.ir ، افقی روشن برای برنامه نویسان ، از مبتدی تا حرفه ای

پیشنهادات ویژه سورس کد

پکیج ویژه پروژه پایانی رشته کامپیوتر دانلود مجموعه 70 پروژه کاربردی سی شارپ وب سایت فروشگاه با php